Quantcast
Channel: techniki pływackie – Blog o pływaniu
Viewing all articles
Browse latest Browse all 14

Technika pływania strzałką

0
0

Pływanie strzałką to podstawa, jeżeli chodzi o lekcje pływania. To właśnie od tej techniki powinno zaczynać się swoją przygodę z pływaniem, zarówno w przypadku dzieci, jak i dorosłych. Poprawnie wykonana strzałka jest idealnym wstępem do pływania kraulem.

Jak rozpocząć naukę pływania strzałką?

Na początek można wykorzystać deskę do pływania. Dzięki niej czujemy się pewniej, przełamujemy strach przed wodą i przede wszystkim skupiamy się na poprawnej pracy nóg. Ćwiczenia z deską sprawiają, że uczymy się utrzymywania prawidłowej pozycji podczas pływania, co sprawi, że będziemy pływać szybciej i sprawniej.

  1. Deskę układamy zaokrąglonym końcem do przodu.

  2. Wyciągamy ręce przed siebie.

  3. Kładziemy się brzuchem na powierzchni wody.

  4. Głowę chowamy między ramionami i staramy się nieco usztywnić kark.

  5. Zaczynamy machać nogami, tak jakbyśmy wykonywali nożyce.

Na jakich ruchach należy skupić się przy pływaniu strzałką?

strzalka1Lekko skręcone do środka stopy powinny zginać się w kostce (wyobraź sobie, że masz na nogach płetwy). Może zdarzyć się, że biodra zaczną opadać pod powierzchnię wody. W takich sytuacjach starajmy się lekko wcisnąć barki w stronę dna, tak aby pupa była blisko powierzchni wody. Już po kilku ćwiczeniach możemy zauważyć, że coraz szybciej posuwamy się naprzód. Wtedy właśnie powinno się zrezygnować z deski. Pływanie z deską jest dobre tylko na początku nauki, ponieważ później blokuje ona odpowiednią rotację tułowia.

Jak ułożyć ciało w wodzie?

Pływanie strzałką wyrabia nawyk przyjmowania opływowej pozycji w wodzie. Jeżeli już pływamy i chcemy poprawić swoją pozycję, postarajmy się przeznaczyć kilka minut pobytu na basenie na trening strzałki. Możemy stanąć tyłem do murku na basenie, dłonie składamy jak do modlitwy, a ręce są wyprostowane w łokciach. Odbijamy się od murku stopami i kładziemy się na wodzie. Pływając utrzymujemy pięty, pośladki, barki i głowę możliwie na jak najbardziej zbliżonym poziomie. Nogi powinny pracować jako napęd, a nie podnośnik. Ćwiczenie można wykonywać zarówno na brzuchu, jak i na plecach.

Dlaczego strzałka?

strzalka2Podsumowując: nauka pływania strzałką to podstawowy trening, który przyda się przed nauką kolejnych technik. Pływanie to sport przeznaczony zarówno dla dzieci, jak i dorosłych. To właśnie pływanie pomaga w równomierny sposób wzmocnić mięśnie grzbietu oraz mięśnie brzucha, oraz pozytywnie wpływa na wydolność układu oddechowego oraz układu krążenia.

Sport to zdrowie! Pamiętajcie o tym!

Post Technika pływania strzałką pojawił się poraz pierwszy w Blog o pływaniu.


Viewing all articles
Browse latest Browse all 14

Latest Images

Trending Articles